Estet-elever med fejk-tema på Fornsalen

I maj öppnar en utställning på Fornsalen med temat ”fejk”. Utställare är Gutegymnasiets elever på det estetiska programmet i åk 2, som visar bilder och installationer.

Temat “Fejk” är aktuellt och mångbottnat. Eleverna har utgått från diskussioner om vilka vi är i kontrast mot vad vi visar upp för andra, fabricerade “alternativa” fakta och nyheter i media, och hur man kan skapa illusioner och manipulera andra. Utifrån detta har de inspirerats till att skapa verk av olika slag och hoppas kunna väcka tankar och inspirera till samtal om vad som är vad.

Välkomna på vernissage måndagen den 15/5 kl 16.00 på Fornsalen!

Med vänliga hälsningar
Kamilla Andersson, bild- och medialärare på Gutegymnasiet

kamilla.andersson@guteskolan.se
Tel: 0702 998138

0 Kommentarer

Lämna en kommentar

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte.